RSS
środa, 22 kwietnia 2009
EMIGRANCI - Slawomir Mrozek, 17.05.2009

17.05.09/20:00/ Palác Akropolis/ Kubelíkova 27 /Praha 3

Sławomir Mrożek – EMIGRANCI                                

Teatr Provisorium & Kompania „Teatr“

Teatr Provisorium jest jednym z najbardziej znanych i respektowanych polskich teatrów alternatywnych. W trakcie swego istnienia zdobył światowe uznanie i został nagrodzony na wielu międzynarodowych festiwalach. Po dwudziestu latach działalności, w maju 1996 roku, Teatr Provisorium połączył swe siły twórcze z lubelskim zespołem Kompania „Teatr“ i wspólnie rozpoczęli pracę nad jednym z najwybitniejszych tekstów XX wieku – „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza.

Najnowsze dzieło tych dwóch polskich zespołów, „Emigrantów” Mrożka, możemy obejrzeć w Pradze zaledwie kilka miesięcy po jego światowej premierze! 

Reżyseria: Witold Mazurkiewicz

Obsada: Jarosław Tomica, Michał Zgiet

Scenografia: Jarosław Koziara

Muzyka: Mariusz Bogdanowicz

Projekcje multimedialne: Marek Krupa 

Emigrant u Mazurkiewicza to człowiek ponad czterdziestoletni, a połowa jego dotychczasowego życia była jedną wielką ucieczką, kompromisem i emigracją.

Należy do gatunku uciekinierów, którzy nigdy nie wrócili ze swej emigracji, a teraz stają się świadkami każdej następnej fali emigracyjnej.

Największą dewizą nowej lubelskiej inscenizacji Emigrantów są kreacje aktorskie Jarosława Tomicy (AA) i Michała Zgieta (XX), którzy rozgrywają swój wzajemny dramat w realistycznym duchu. Tomica jest tutaj zdeklasowanym intelektualistą, nieudacznym pisarzem, który rozgryzł już zbyt wiele spraw i ucieka się do ironizującego cynizmu, podczas gdy Zgiet jest na tyle naiwnie prostolinijny w ujęciu prostoduszności swej postaci, iż widzowi łatwo jest uwierzyć, że w jego duszy czyha jakaś tajemnica. Trzecią postacią tego dramatu jest telewizyjny news, wyraźnie zmodyfikowany, łopatologicznie skrótowy, odznaczający się uproszczonym językiem opartym na kilku łatwych chwytach i hasłach.

20:51, polacywpradze
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 06 kwietnia 2009
Praca...

Witaj Mileno W.,

Przypadkiem po przeczytaniu Twojego posta natrafilem na ogloszenia:

1. http://www.expats.cz/prague/t-225212.html 

2. http://www.expats.cz/prague/t-221720.html

Zerknij. To chyba cos dla Ciebie. Kobieta, ktora publikuje 1 jest ewidentnie Polka, wiec powinnas bez problemu dogadac sie po polsku. 2 to tez Polacy (w tej 2 to dwa ogloszenia). Poza tym polecam expats.cz Da sie tam sporo znalezc.

Inne linki do portali pracy znajduja sie na dole po lewej stronie. Poza tym, to polecam zastanowic sie nad mozliwoscia zamieszczenia ogloszenia w polskiej parafii. Proboszcz jest super, wiec chyba raczej na to pozwoli. Wiele razy slyszalem jak polskie mamy dyskutowaly o problemach ze znalezieniem nianki.

Powodzenia

 

00:14, sergy_dot
Link Dodaj komentarz »
środa, 01 kwietnia 2009
szukam pracy - od pon. do pt.
Witam serdecznie.
 
Postanowiłam do Was napisać gdy znalazłam Wasz blog.
Od początku lutego mieszkam w Pradze. Właśnie kończę studia z pedagogiki resocjalizacyjnej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (nie mam już zajęć, czekam tylko na obronę, która będzie miała miejsce najprawdopodobniej w maju). Mieszkam na Vrsovicach z moim facetem.
Szukam pracy i już nie wiem co robić. Mój angielski jest kulejący a czeski? uczę się, czytam, dużo rozumiem czytając, w rozmowie rozumiem wiele ale mam problemy z mówieniem. Nie znacie jakiejś oferty? Może to być oferta dotycząca np opieki nad dzieckiem polskiej rodziny.. praca z językiem polskim w firmach, które współpracują z polskimi firmami, z polskimi klientami. Nie wiem- przepisywanie polskich tekstów, rozmowy z polskimi klientami itp.
Cokolwiek..
Rozesłałam cv do polskich szkół, byłam na rozmowie w polskim przedszkolu (może coś za kilka mięsięcy będzie) a póki co NIC. Praca w dużych korporacjach odpada, ze względu na mój kiepski angielski.
Nie mogę już wysiedzieć w domu, naprawdę, więc zwracam się do Was- może akurat słyszeliście o czymś..??
Bardzo proszę o odpowiedź.
 
Pozdrawiam serdecznie.
 
Milena Woźniak.
21:17, polacywpradze
Link Komentarze (3) »
oferta pracy w firmie Adobe Systems

Witam,
 
Adobe Systems poszukuje pracowników mówiących biegle po polsku do pracy w biurze w Pradze na stanowisku telemarketera/telesprzedawcy. Wymagana ogólna znajomość branży IT oraz komuniaktywny język angielski.

 
Z góry dziękuję i pozdrawiam,
 
Rafał

19:15, polacywpradze
Link Dodaj komentarz »
praca poszukiwana
Witam
Nazywam sie Barbara Marszalek. Od paru dni mieszkam w Pradze i poszukuje pracy- stad i moj e-mail do Was. Szukam pracy przez internet, ale nie wiem, czy jest to oby najlepszy sposob. Mam 29 lat. Z wyksztalcenia jestem nauczycielka jezyka polskiego. Mam roznorodne doswiadczenie w pracy; praca z dziecmi, praca w restauracji, promocje, praca w biurze. Prosilabym o kontakt i wskazowki, jak mozna njaszybciej znalezc prace w Czechach.
Z gory dziekuje za odpowiedz.
z powazaniem
Barbara Marszalek
18:47, polacywpradze
Link Dodaj komentarz »
przejazd Praha-Wroclaw-Praha

Witam!

Jeśli ktoś byłby zainteresowany przejazdem z Pragi do Wrocławia w dniu 10.IV. w godzinach popołudniowych i jednocześnie powrotem z Wrocławia do Pragi 13.IV., to dysponujemy wolnymi miejscami w autokarze. Zgłoszenia przyjmujemy i udzielamy dalszych informacji (cena, dokładny termin i miejsce odjazdu) pod nr tel. +420 777 695 956 w godzinach 12:00-17:00.

Zapraszamy!

18:46, polacywpradze
Link Dodaj komentarz »